M A D E W I T H L O V E B Y E X P E R I A G O

Jubileusz pracy – jakie nagrody motywują pracowników?

Motywowanie pracowników, ograniczenie ich rotacji, zatrzymywanie talentów w firmie to wyzwania jakie stawiają przed sobą działy HR. Aby jeszcze sprawniej je realizować, w swoim systemie nagradzania warto uwzględnić też jubileusz pracy. Rocznica zatrudnienia celebrowana razem z pracownikiem pozwala budować jego zaangażowanie i lojalność. Długoletni staż i chęć rozwijania kariery w ramach jednej firmy to wartości coraz rzadziej spotykane na rynku pracy, a przez to jeszcze bardziej cenne. Odpowiednio dobrane nagrody pozwalają podkreślić ich znaczenie.

Jubileusz w pracy – dlaczego warto go świętować?

Wiele firm koncentruje swoją uwagę na wyszukiwaniu talentów i pozyskiwaniu dla firmy nowych, kompetentnych pracowników. Tymczasem nie zawsze odpowiednio doceniani są pracownicy, którzy w firmie spędzili już wiele lat. Rekrutowanie i szkolenie nowych pracowników to dość kosztowna inwestycja. Może się opłacić wyłącznie w sytuacji, kiedy pracownik zostanie w firmie na dłużej. Doświadczenie jakie łączy się ze stażem pracy to z kolei wartość trudna do wycenienia, bo zwyczajnie wymaga czasu.

W swoich systemach motywacyjnych firmy powinny więc uwzględnić również pracowników z długoletnim stażem. W tym celu niezbędne jest m.in. opracowanie sprawiedliwego systemu wynagrodzeń. Sytuacja, w której nowi pracownicy mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia budzi zniechęcenie. Często popycha także do śledzenia dostępnych na rynku ofert pracy. Konieczne jest ponadto zapewnienie wieloletnim członkom zespołu możliwości podnoszenia kompetencji czy udziału w interesujących projektach. Dla dużej grupy pracowników brak możliwości rozwoju stanowi argument przemawiający za zmianą pracy. Pomocne są również różnego rodzaju mniejsze i większe wyrazy uznania, wśród których szczególne miejsce zajmują nagrody jubileuszowe. Jakie funkcje mogą spełniać?

Nagrody jubileuszowe dla pracowników

Nagradzanie za staż pracy to bezpośredni komunikat dla całego zespołu, że lojalność jest wartością cenioną przez pracodawcę. Pracownicy współpracujący z firmą od lat nie są pomijani, ale wręcz przeciwnie stanowią wartość, o którą firma chce zabiegać. Nagroda jubileuszowa przysługuje za określony staż pracy. Warto jednak pamiętać, że jubileusz pracownika to nie tylko ilość lat spędzonych w firmie. Z tej okazji należy podziękować przede wszystkim za wkład, jaki przez te lata pracownik wniósł w życie całej organizacji. Przemyślany i prawidłowo opracowany system przyznawania nagród stażowych może przynieść firmie duże korzyści.

Motywowanie pracowników

W wielu firmach i zakładach pracy nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia. Tymczasem codzienność to przede wszystkim sumienna praca każdego dnia, którą należy zauważyć. Umiejętne docenianie pracownika za rzetelne wykonywanie obowiązków, szczególnie jeśli wywiązuje się z nich przez wiele lat, korzystnie wpływa na jego zaangażowanie.

Wzrost poziomu zadowolenia

Pracownik, który wie, że jego praca jest szanowana i doceniana, a tym bardziej otrzymuje nagrody świadczące o jego zasługach, lepiej czuje się w swoim miejscu zatrudnienia. Jubileusz pracy to wprost idealna okazja, aby z jednej strony pochwalić pracownika za jego zasługi. Z drugiej, zasygnalizować jak ważna dla całej firmy, jest jego praca.

Ograniczenie rotacji pracowników

W dzisiejszych czasach zmiana pracy nie budzi lęku, raczej traktowana jest jako szansa na rozwój i poprawę statusu materialnego. Duża liczba ofert pracy sprawia, że odejście z firmy przestaje być postrzegane przez pryzmat zagrożenia. W szczególności w przypadku najbardziej wartościowych specjalistów. Wieloletni pracownik, który czuje się zaniedbywany, najczęściej nie tylko traci motywację, ale zaczyna też rozglądać się za nową posadą.

Budowanie pozytywnych relacji z przełożonym

Nagrody zespołowe pozwalają uzyskiwać lepsze wyniki oraz rozwijają umiejętność współpracy w grupie, ale to indywidualne wyróżnienia przynoszą najwięcej satysfakcji. Pracownicy wymagają atrakcyjnego miesięcznego wynagrodzenia, coraz więcej z nich zwraca jednak uwagę również na to, aby wykonywane zadania rzeczywiście miały znaczenie. Rolą dobrego managera jest nie tylko skuteczne egzekwowanie zadań od pracowników, ale też wzbudzanie poczucia, że ich wkład jest cenny i znaczący dla realizowania wspólnych celów firmowych.

Pierwszy jubileusz pracownika

Po roku pracy pracownik z pewnością doskonale zaznajomił się już ze swoimi obowiązkami. Zapoznał z kulturą organizacyjną panującą w miejscu pracy i zasadami, których należy przestrzegać. Zawarł znajomości ze współpracownikami i teraz jest gotowy, aby nadal rozwijać swoje umiejętności. Okres pracy sięgający roku czy dwóch lat to jednak wciąż za mało, aby pracownik czuł się rzeczywiście z firmą związany. Odpływ świeżo zatrudnionych i wyszkolonych pracowników do konkurencji to dla firmy duża strata. Dobre praktyki, takie jak przyznawanie nagród z okazji pierwszej lub drugiej rocznicy nawiązania stosunku pracy, już na wczesnym etapie pozwalają pracownikowi poczuć się dostrzeżonym i docenionym. Kształtują pozytywny obraz pracodawcy i pozwalają wierzyć, że relacja z nim będzie coraz bardziej pomyślnie układać się w kolejnych latach. Tak pozornie niewielki gest może być ważnym elementem większego zakresu działań prowadzonych w celu budowania przywiązania pracownika do firmy.

Prezent na jubileusz w pracy. Co kupić z okazji rocznicy zatrudnienia?

W sporej grupie firm wraz z wielkością stażu wzrasta wartość nagród dla pracowników. Taki system nagradzania pokazuje, że lojalność i chęć rozwijania kariery zawodowej w ramach jednej firmy jest premiowana. Prezent dla pracownika wręczany w pierwszych latach jego pracy nie musi więc być drogi. Liczy się jednak, aby robił wrażenie.

  • Boxy prezentowe to przepięknie dobrana kompozycja upominków w stylowym opakowaniu przewiązanym wstążką z kokardą. Pudełko z designerskimi drobiazgami wygląda okazale i jest namacalną formą uznania. Akcesoria są dobrane tematycznie i tworzą pełne uroku zestawy – np. komplet dla konesera herbaty. Wśród propozycji znaleźć można m.in. boxy prezentowe z kosmetykami, akcesoria piśmiennicze, intrygujące kompozycje herbaciane z zaparzaczem i naturalnymi konfiturami.
  • Eleganckie kosze prezentowe to z kolei propozycja oparta na dobrze znanej konwencji przygotowywania koszy upominkowych, których forma dopracowana została w oparciu o potrzeby świata biznesu. Motywem przewodnim zestawów prezentowych z alkoholem jest trunek w postaci wina, szampana lub whisky. Wokół niego powstaje pomysł na prezent jubileuszowy. Przykładem takiej kompozycji jest np. połączenie czerwonego portugalskiego wina z deską i nożami do sera oraz ręcznie robionymi pralinkami. Dopełnienie upominku stanowią rozpływające się w ustach łakocie: miód lipowy z polskiej pasieki, żurawina w miodzie czy ciasteczka z suszonymi wiśniami.

Kolekcje Lifestyle na 5-lecie i 10-lecie pracy

Aby system wynagrodzeń, świadczeń pozapłacowych czy premii specjalnych spełniał swoje zadanie, powinien być znany i przejrzysty dla każdego. W podobny sposób warto zorganizować również system nagradzania pracowników za staż. Przykładem ciekawego i nowoczesnego rozwiązania prezentowego jest Kolekcja Lifestyle.

Ekskluzywny zestaw prezentowy tworzy eleganckie pudełko, bon prezentowy i katalog zawierający aż 60 stylowych upominków. Oferta obejmuje najpopularniejsze kategorie prezentowe, m.in.: galanterię skórzaną, biżuterię, sprzęty AGD i elektronikę. Różnorodna oferta pozwala osobie obdarowanej na wybór upominku w oparciu o osobiste potrzeby i preferencje. Zawartość katalogu pełna wyjątkowych i specjalnie wyselekcjonowanych niespodzianek budzi ekscytację. Co więcej, każdy pracownik z pewnością będzie miał okazję podejrzeć, jak wygląda zawartość katalogu u starszych stażem kolegów. Następnie będzie wyczekiwał momentu, kiedy sam otrzyma nagrodę.

Wybór Kolekcji Lifestyle to również komfortowe rozwiązanie dla firmy. Umożliwia zakup większej puli upominków jubileuszowych w ramach jednego zamówienia. Pracownicy obchodzą jubileusze w różnych momentach roku, przygotowywanie odrębnego upominku specjalnie przed każdą zbliżającą się okazją to duże utrudnienie.

Kolekcja Lifestyle ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Zakup uniwersalnych upominków dla wszystkich pracowników z reguły odbiera możliwość ich dopasowania do indywidualnych potrzeb odbiorcy. Tak się jednak nie dzieje w przypadku prezentu, który jest formą katalogu, z którego to sam obdarowany wybiera upominek, który chce otrzymać. Taki prezent idealnie sprawdzi się w wielopokoleniowych zespołach i teamach tworzonych przez pracowników o zróżnicowanych preferencjach.

Kolekcje Lifestyle trafiają do klienta w eleganckim opakowaniu, które umożliwia skorzystanie z różnych rodzajów personalizacji. Możliwe jest dodanie do upominku dedykacji, umieszczenie na opakowaniu logotypu firmy, a nawet dobór charakterystycznej dla organizacji kolorystyki. Na specjalne życzenie kreowane są również indywidualne edycje Kolekcji Lifestyle. Wówczas zawartość katalogu powstaje w oparciu o wytyczne przedstawione przez klienta.

15-lecie pracy, jubileusz 25 lat pracy

Motywacja pracownika na różnych etapach jego zatrudnienia może wzrastać lub spadać. Zadaniem kadry zarządzającej oraz działów HR jest kształtować ją tak, aby zawsze była na najwyższym poziomie, nawet po 20 latach pracy. Okrągłe rocznice, takie jak 15-lecie pracy zawodowej czy jubileusz 25 lat pracy, to wyjątkowe momenty, które w szczególny sposób powinny być celebrowane.

Aby podkreślić osobisty charakter relacji pomiędzy firmą a pracownikiem, warto do upominku dołączyć dedykację podpisaną nie tylko przez bezpośredniego przełożonego, ale także najwyższych rangą zwierzchników. Taka dedykacja staje się jeszcze cenniejsza, kiedy zostanie odręcznie napisana lub nawet wygłoszona publicznie. Warto w przedsięwzięcie włączyć współpracowników, którzy z pewnością chętnie wezmą udział w przygotowaniu niespodzianki dla wieloletniego członka zespołu. Również prezent na jubileusz pracownika może zawierać „coś extra”.

Formą benefitów, która cieszy się dużą sympatią ze strony pracowników, są atrakcje umożliwiające ciekawe spędzenie wolnego czasu. Zamiast popularnych biletów do kina czy do teatru, które bywają dostępne w systemach kafeteryjnych, z okazji jubileuszu pracy doskonale sprawdzi się np. eleganckie zaproszenie na kolację i spektakl teatralny dla dwojga. Firmy często oferują pracownikom możliwość podnoszenia kwalifikacji pracowniczych. Prezenty w formie przeżyć mogą otwierać drogę do rozwijania swoich pasji. Będą szczególnie cenne jeśli zostaną dopasowane do prawdziwych zainteresowań pracownika świętującego rocznicę podpisania umowy o pracę. Voucher na warsztaty winiarskie czy zwiedzanie winnicy podarowany miłośnikowi tego trunku będzie strzałem w dziesiątkę. Do wyboru pozostają także bardziej nietypowe, a przez to zapadające w pamięć doświadczenia jak jazda sportowym samochodem, lot widokowy samolotem lub paralotnią.

Motywowanie pracowników jest ważne niezależnie od ilości lat przepracowanych w firmie. Nagrody jubileuszowe korzystnie wpływają na efektywność poszczególnych członków zespołu oraz pozwalają w szczególny sposób docenić pracowników z długoletnim stażem.

 

Podobne tematy: