M A D E W I T H L O V E B Y E X P E R I A G O

Prezenty urodzinowe dla pracowników

Rynek benefitów pracowniczych w Polsce rośnie w siłę i według prognoz będzie rósł jeszcze przez kolejne lata. Działy HR, osoby odpowiedzialne za employer branding lub komunikację wewnętrzną prześcigają się w kolejnych pomysłach, aby przyciągnąć nowych pracowników, lub zachęcić obecnych do pozostania w firmie. Pracodawcy przeznaczają coraz większe budżety na dodatki pozapłacowe zdając sobie sprawę z tego, że wymagania kandydatów i zatrudnionych w tej kwestii są coraz większe. Jednym z pomysłów, które warto wziąć pod uwagę w tworzeniu strategii firmy pod kątem  benefitów są prezenty urodzinowe dla pracowników.

Urodziny w kulturze korporacyjnej

Tradycję celebrowania urodzin można uznać za bardziej uniwersalną niż obchodzenie świąt religijnych czy państwowych. Jest ona bowiem obecna niemal w każdej kulturze. Dlaczego więc nie wprowadzić jej również do kultury korporacyjnej – tam, gdzie powszechne są teamy międzynarodowe? Sympatyczny zwyczaj dawania prezentów urodzinowych został już zaadaptowany przez zespoły pracowników, które organizują między sobą zbiórkę i kupują jubilatowi jakiś drobiazg. Wręczenie prezentu urodzinowego przez pracodawcę mogłoby być miłym gestem, który umocni wizerunek firmy dbającej o przyjazne środowisko pracy.

Prezenty urodzinowe – benefity dla pracownika

Wiele dodatków pozapłacowych stało się już na tyle powszechnych, że przestały być postrzegane jako benefity, lecz są traktowane jako elementy obowiązkowe. Mowa tu głównie o prywatnej opiece medycznej, karcie sportowej czy ubezpieczeniu grupowym. Dlatego warto pomyśleć o czymś bardziej kreatywnym, aby wyróżnić się na tle innych pracodawców. Benefit w postaci prezentów urodzinowych dla pracowników nie jest zbyt często spotykanym dodatkiem, choć taka okazja wydaje się wręcz idealna do wzmacniania pozytywnych emocji wobec pracodawcy i budowania relacji.

Istotną kwestią wydaje się tu bardziej zindywidualizowane podejście do pracownika i wyróżnienie jednostki w danym momencie. Większość benefitów jest bowiem nastawiona na grupę i przyznawana wszystkim w tym samym czasie. Ranga podarunku wręczonego w dzień urodzin rośnie względem innych wręczanych zbiorowo, a stopień jego ekskluzywności będzie wydawał się większy.

Dodatki pozapłacowe a praca zdalna

Ogólnoświatowa pandemia, która rozpoczęła się w 2020 roku narobiła sporo zamieszania w firmowych systemach pozapłacowych i motywacyjnych.  Konieczność skierowania pracowników na pracę zdalną (home office) ograniczyła możliwość korzystania z benefitów w siedzibie firmy takich jak darmowe śniadania, lunche, przekąski, masaże, sale gier itp. Dodatkowo lockdown uniemożliwił organizowanie eventów i spotkań grupowych, a tym samym wypadł kolejny istotny bonus.

Prezenty dla pracowników z okazji urodzin wydają się przy tym bezpieczną opcją, ponieważ można dostarczyć je kurierem do miejsca zamieszkania jubilata. Czynniki zewnętrzne i losowe nie będą miały wpływu na dodatki motywacyjne w takiej formule.

Prezenty urodzinowe dla pracowników: hurtowo czy indywidualnie?

Firma, która zdecyduje się wprowadzić benefity w postaci urodzinowych upominków dla pracowników będzie musiała podjąć decyzję nie tylko na temat budżetów. Pojawi się dylemat: czy zdecydować się na prezenty zindywidualizowane czy może postawić na standardowe paczki, które będą identyczne dla każdego? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które przedstawiamy poniżej.

  • Prezent hurtowy: taka sama paczka dla każdego pracownika. Niewątpliwym plusem jest w tym przypadku oszczędność czasu (wystarczy raz na jakiś czas zakupić odpowiednią ilość upominków i rozdawać je w odpowiednim momencie) i pieniędzy (zakupy większej ilości umożliwiają negocjowanie rabatów). Najlepiej sprawdzi się tutaj coś uniwersalnego: karta podarunkowa do księgarni, bilety do kina, voucher do restauracji, zestaw prezentowy z winem, kawą i dodatkami, box z akcesoriami, które uprzyjemniają codzienność (np. eco-butelka na wodę, filiżanka, świeca zapachowa). Minusem tego rozwiązania jest brak niespodzianki i przewidywalność, ale pracownik z pewnością doceni miły gest ze strony pracodawcy.
  • Prezent indywidualny: inny upominek dla każdego pracownika. W tym przypadku konieczne będzie duże zaangażowanie. Im większa firma i im liczniejsze zespoły, tym bardziej kłopotliwe będzie przygotowanie zindywidualizowanych (i przy okazji trafionych) prezentów dla każdego. Pomóc mogą oczywiście ankiety lub rozmowa z najbliższymi współpracownikami oraz cała wiedza, jaką firma posiada na temat zainteresowań jubilata. Przykładem prezentu będzie np. bon na lot paralotnią dla amatora ekstremalnych przeżyć lub box kosmetyków naturalnych dla miłośniczki zdrowego trybu życia. Plusem tego rozwiązania będzie wzmocnienie przywiązania do firmy i wzrost motywacji wewnętrznej.

Jaki prezent urodzinowy dla pracownika?

Klasyczne czy oryginalne? Tradycyjne czy może bardziej wyszukane? Forma prezentu zależeć będzie od tego, na który wariant postawią osoby odpowiedzialne za wdrożenie tego benefitu. Oto garść inspiracji i propozycje upominków, które nigdy nie wychodzą z mody:

  • Zestaw podarunkowy z alkoholem i delicjami

Wino z polskiej winnicy lub szkocka whisky w towarzystwie fikuśnych pralin, najwyższej jakości czekolady czy przepysznych bakalii. Albo w wersji bezalkoholowej aromatyczna kawa bądź egzotyczna herbata z dodatkami w postaci regionalnych konfitur, miodów i delikatesów. To musi się udać! Prezentowy standard, który zawsze zdaje egzamin. Zestawy podarunkowe od Experiago zapakowane są w eleganckie pudełka z możliwością personalizacji, dzięki czemu prezent nabiera jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.

  • Kolekcje Lifestyle

Zwane również katalogiem rzeczy wyjątkowych. Autorski pomysł na fantastyczny prezent. Bon podarunkowy upoważnia do wyboru jednego z przedmiotów zaprezentowanych w katalogu. Wśród nich znajdą się designerskie akcesoria, które cieszą oko, praktyczne gadżety elektroniczne, biżuteria, zegarki, galanteria skórzana, perfumy i wiele wiele innych. Kolekcje Lifestyle świetnie sprawdzą się na taką okazję, bowiem ostateczna decyzja odnośnie wyboru prezentu należy do jubilata. Gwarancja trafionego upominku urodzinowego.

  • Boxy prezentowe

Pudełka, które kryją w sobie prawdziwą magię! To coś więcej niż zestawy zaprezentowane, o których pisaliśmy dwa akapity wyżej. Ich główną zaletą jest różnorodność składająca się w spójną całość. W boxach kryją się prawdziwe cuda: pachnące kosmetyki naturalne, szklane butelki na wodę, porcelanowe filiżanki, aromatyczne świeczki sojowe, urocze notesy. Można wybierać spośród boxów bardziej uniwersalnych, lub sprofilowanych (np. dla sportowców, miłośników dobrej kuchni, melomanów czy artystycznych dusz).

  • Vouchery na przeżycia i karty podarunkowe

Prezent, który rozbudzi wyobraźnię i wywoła same pozytywne emocje. Vouchery na przeżycia doskonale sprawdzą się jako prezenty urodzinowe dla pracowników zwłaszcza jeśli spersonalizujemy je pod kątem osobowości i zainteresowań jubilata. Skok ze spadochronem dla łowcy adrenaliny czy Day Spa dla  spragnionej relaksu managerki? Do wyboru setki różnych atrakcji w całej Polsce. A jeśli decyzja wydaje się zbyt ciężka, to doskonałym rozwiązaniem  będzie karta podarunkowa, która przeniesie „ciężar odpowiedzialności” na jubilata. On na pewno będzie wiedział co z nią zrobić.

Urodzinowe prezenty dla pracowników świetnie sprawdzą się jako dodatek pozapłacowy zarówno w mniejszych, jak i większych firmach. Nie nadwyrężą budżetu w znaczący sposób, a będą kolejnym benefitem mającym wpływ na motywację.

Podobne tematy: