M A D E W I T H L O V E B Y E X P E R I A G O

Zaskakująca prawda o tym, co nas motywuje

Mamy nadzieję, że na blogu Experiago już wkrótce będziemy spotykać się ze wszystkimi, którzy zainteresowani są tematyką skutecznej motywacji pracowników, nowoczesnych narzędzi nagradzania oraz efektywnej integracji zespołu.

Zaczynamy od przywołania filmiku “Drive: The surprising truth about what motivates us” stworzonego przed kilkoma laty przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Wspierania Sztuki, Przedsiębiorczości i Handlu w oparciu o wykład Daniela H Pinka.

Filmik w zabawny i przystępny sposób podsumowuje wiele lat badań nad motywacją i motywatorami i jednocześnie dowodzi, że każdy z nas w pracy (i poza nią) potrzebuje:

  1. Niezależności. Pracownicy chcą działać samodzielnie, móc podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność.
  2. Rozwoju. Pracę doceniają dopiero wtedy, kiedy mają poczucie, że codziennie stają się lepsi w tym, co robią.
  3. Celu. Chcą współtworzyć organizacje realizujące cele, z którymi sami się utożsamiają.

Pink przedstawia też kilka zaskakujących faktów potwierdzających ograniczoną skuteczność pieniędzy jako motywatorów. Są one skuteczne tylko wtedy, kiedy nie chodzi o czynności złożone czy wymagające zaangażowania intelektualnego. W niektórych sytuacjach pieniądze mogą wręcz wpływać negatywnie na efektywność pracy. Ten temat często pojawia się w naszych rozmowach z polskimi przedsiębiorcami, którzy mają tendencje do przeceniania skuteczność motywatorów płacowych.

Zaintrygowanym polecamy lekturę książki Daniela H. Pinka pt. “Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” .

Podobne tematy: